29.03.2014 18:47

Američané na Trivisu

14. březen, den, kterého jsme se už dlouho nemohli dočkat. Nebo alespoň ti odvážlivci, kteří se zapojili do zajímavého projektu, který zorganizovala a domluvila naše angličtinářka, paní učitelka Martinovičová. Jednalo se o výměnný víkend s americkými studenty. Jak to celé probíhalo?

Nastal pátek dopoledne a studenti čtvrtého ročníku šli vyzvednout na nádraží své americké kolegy. Honza, jakožto rodilý Vodňaňan a dobrý angličtinář, provedl celou výpravu po městě, které všem náležitě představil. Poté jsme se šli podívat na hodinu sebeobrany. Američtí studenti valili bulvy. Budoucí maturanti je následně provedli po celé škole, každý řekl něco o akcích, které Trivis pořádá, představili jsme jim, co všechno se školou děláme a podnikáme. Nejvíce se jim líbila střelba z laserové zbraně, kterou si vyzkoušeli na vlastní kůži. Po té jsme jim ukázali naše interaktivní učebny a usídlili se v angličtině. Tam jsme se navzájem představili, řekli jsme si, co kdo studuje, jaké má kdo koníčky a odkud pochází. Dále probíhala živá diskuze ve smyslu porovnání života u nás a v Americe. To vše samozřejmě v anglickém jazyce.

Američtí studenti se zúčastnili vyučování druhého a třetího ročníku, a to hodiny angličtiny. Tam probíhaly dialogy ve dvojicích, vždy Angličan a Čech. Mohli jsme si tak vyzkoušet, jak se domluvíme s rodilými mluvčími, kteří nerozumí česky. Teď už doopravdy víme, na jaké úrovni naše angličtina je. Určitě nás to motivuje k dalšímu studiu, abychom se příště domluvili ještě lépe!

Odpoledne se Američané seznámili se studenty, u kterých měli o víkendu bydlet. Společně jsme pak všichni šli na oběd k Soudku, kde všem chutnaly hlavně rybí speciality. Potom jsme se odebrali do výzkumného rybářského ústavu, kde jsme si vyslechli zajímavou přednášku v angličtině. To bylo poučné nejen pro naše cizince, ale i pro nás samotné. Navíc jsme si zase o něco rozšířili naši slovní zásobu.

Odpoledne jsme se za krásného počasí prošli okolo vodňanských rybníků. Během procházky se třeťáci blíže seznámili se svými novými kamarády, povídali si o životě mládeže v USA i u nás, a zjišťovali tak, s kým budou vlastně trávit celý víkend. To už však tak trochu tušili, protože se už týden předem seznamovali prostřednictvím e-mailů. Teď se ale všichni konečně poznali osobně a padli si do noty. Mezi americkými studenty byli lidé z celých USA, z Kalifornie, Ohia, Texasu…

Na večer jsme se vydali do restaurace Na radosti, kde jsme měli připravené oslavy masopustu, což mělo být hlavní téma celého víkendu. Na to se Američané těšili nejvíce! Na seznámení s našimi tradicemi. Holky ze třídy přinesly domácí bábovky, buchty a zelňáky, paní učitelka Martinovičová zase zabijačkové dobroty a napečené koblihy, a mohli jsme se pustit do velkolepé masopustní hostiny. Američané byli nadšeni. Paní učitelka měla pro všechny připravené bílé škrabošky, abychom si mohli namalovat a nazdobit karnevalové masky podle svých představ. Tak jsme si malovali, anglicky si povídali nejen o českých masopustních tradicích a celý večer jsme se všichni krásně bavili. Porovnávali jsme tradice a zvyky u nás a v Americe, ale i v samotných rodinách.

Nakonec si každý odvezl domů svého Amíka, ukázal mu pokojíček a ubytoval ho na víkend. Náhradních domovů si ale stejně nikdo moc neužil, protože jsme všichni měli připravený bohatý program na sobotu. Budějovická skupinka ukázala Amíkům Holašovice, Český Krumlov s prohlídkou zámku a Zlatou korunu, kde probíhaly masopustní průvody. Americká návštěva byla jako VIP hosté. Domácké masky je hostily českými specialitkami a naši cizinci si to užívali a byli nadšeni českou pohostinností. Dokonce využili i své masky, které si vyrobili v pátek a náležitě se jimi vymódili.

Písecká skupinka zase jela na Hlubokou, navštívila ZOO a prohlédla tam zámek. Někteří dali přednost modernější zábavě, vyrazili na laser game v Písku a pak i na místní masopustní průvod. Neminula je ani vycházka do okolí Písku a na vyhlídku Jarník. Večer se Písečáci sešli v oblíbeném trivisáckém baru i s dalšími studenty naší školy napříč všemi ročníky. Tam jsme ukázali Amíkům, jak se tady bavíme, jak se u nás paří. Americké studentky se staly středem pozornosti a nejen ony si večer skvěle užily.

V neděli v devět ráno byl společný přejezd vlakem do Budějovic. Nejdříve jsme vyrazili na Budějovické náměstí, kde paní učitelka řekla „našim“ Amíkům něco o historii a architektuře Českých Budějovic. Pak jsme prošli nejzajímavější místa v okolí náměstí včetně Piaristického náměstí. Paní učitelka nám vyprávěla o tajemných pověstech a mýtech týkajících se dávné historie a nejstarších budov v ČB. Byly to zajímavé informace jak pro Američany, tak i pro nás, české studenty. Nové bylo i to, že jsme vše slyšeli v angličtině.

Na oběd jsme zašli do Masných krámů na svíčkovou, kterou si u nás už Američané stihli zamilovat. Během oběda naše návštěva hodnotila, jak jim české rodiny dobře vařily a jak mohli ochutnat spoustu skvělých typických českých jídel. Poté následovala prohlídka pivovaru Budvar, kde jsme nepřišli ani o ochutnávku piva. Všichni jsme byli nadšeni. Pak už následovalo jenom loučení a naše milá návštěva odjela do Prahy. Ještě před jejich odjezdem jsme si stihli vyměnit e-maily, abychom se mohli domluvit na další setkání. To proběhlo hned za tři dny, když jsme jeli s paní učitelkou Martinovičovou do Prahy na anglické divadlo. Tím to ale neskončilo! I nadále si s našimi novými kamarády píšeme na Facebooku a těšíme se, že se zase brzy potkáme.

Fotky naleznete v Galerii.

TisknoutVodňany

Vodňany

TRIVIS, a.s.

TRIVIS - Střední škola veřejnoprávní Vodňany, s.r.o.

TRIVIS - Střední škola veřejnoprávní Vodňany, s.r.o.

Palackého 81
389 01 Vodňany