22.05.2015 09:20

Armádní letectvo Náměšt nad Oslavou - 6.5.2015

Armádní letectvo Náměšt nad Oslavou - 6.5.2015

Ve středu 6. května 2015 žáci 3. ročníku podstoupili odyseu plnou dobrodružství. Celé to začalo už samotnou cestou do Náměště nad Oslavou. Byla to velmi únavná, vyčerpávající a v neposlední řadě skoro dvouhodinová jízda autobusem. Pro většinu z nás bylo překvapením, když jsme dosáhli cíle, kterým byla jediná vrtulníková základna v České republice.

            Nejprve nás seznámili se základními informacemi o základně a jejím historickém vývoji. Základna je velmi rozlehlá, a proto jsme nasedli znovu do autobusu a vydali se vstříc neznámému. První zastávkou byla biologická ochrana letiště. Představili nám psovody a jejich německé a belgické vlčáky. Dozvěděli jsme se, že každý pejsek musí projít před přijetím do služby tzv. výběrovým řízením. Následně je trénován a jeho úkolem je zamezit pohybu nežádoucích osob po základně.  Dále jsme zde viděli menší ukázku toho, jak se tito psi „divoké šelmy“ trénují. Také jsme mohli vidět dravce, kteří jsou nedílnou součástí biologické ochrany letiště.

            Druhou zastávkou byla padáková stanice – oddělení záchranné výsadkové služby. Zde jsme byli obohaceni cennými informacemi pro případ, kdybychom se chtěli stát součástí vojenského leteckého personálu. Každý člen leteckého personálu je povinnen podstupovat seskoky, cvičení, slaňování... Blíže jsme se seznámili se záchrannou výsadkovou službou. Nutno zmínit, že právě s tímto má pan učitel Nagy osobní zkušenosti z dob, kdy byl její součástí. Víte, že parašutismus je jedna z nejbezpečnějších sportovních činností? My jsme to také nevěděli, ale o tuto informaci se s námi podělil hodný pán z leteckého personálu.

            Poslední zastávkou byl hangár, jenž je podle slov jednoho z pracovníků stále „v záruce“. Bylo zde k vidění několik druhů letadel. Ochotný personál nám dokonce dovolili zkusit si sednout do kokpitu. Nakonec jsme unavění a s nově nabytými vědomostí naskákali do autobusu a rozjeli se směr Jihlava.

Kristýna Karásková (3.A)

Kompletní fotodokumentaci z akce můžete zhlédnout ZDE

TisknoutJihlava

Jihlava

TRIVIS, a.s.

Střední škola veřejnoprávní a Vyšší odborná škola bezpečnosti silniční dopravy Jihlava, s.r.o.
Brněnská 2386/68