11.10.2013 18:22

David Lupač vybojoval stříbro na MSJ!

David Lupač vybojoval stříbro na MSJ!

Aktuálně přinášíme článek, který vyšel na iDNES.cz, o úspěchu našeho bývalého studenta Davida Lupače.

Největší silák Vysočiny prožil divoký rok. Vazba, pak vicemistr světa

10. října 2013  18:15
David Lupač, nejsilnější muž na Vysočině, získal na mistrovství světa v  USA juniorské stříbro v silovém trojboji. Přitom se letos v březnu objevila zpráva, že sportovec sedí ve vazbě kvůli loupežnému přepadení. Soud Lupače očistil a dnes opět pracuje u zásahové jednotky Vězeňské služby.
David Lupač sní denně kilogram masa. S váhou si starosti nedělá, soutěží v... 

David Lupač sní denně kilogram masa. S váhou si starosti nedělá, soutěží v nejvyšší kategorii. Svou ukrutou sílu ale v civilu používá výjimečně. Hodila se mu například, když na jeho otce spadlo z heveru auto. | foto: Archiv Davida Lupače

Za den sní kilogram masa, nejraději má propečené steaky. Když jednou s  tátou opravovali auto a selhal hever, tak David Lupač rychle zvedl Škodu Favorit a přiskřípnutého otce vysvobodil.

Jinak ale tvrdí, že svou nezvykle velkou sílu v běžném životě nepoužívá. "Stačí mi to v trénincích, které mám až čtyřikrát týdně po třech hodinách," říká dvaadvacetiletý muž.

Na nedávném světovém šampionátu v silovém trojboji získal v supertěžké kategorii nad 120 kilogramů juniorské stříbro.

"Zvedl jsem na činkách to stejné, co vítězný Rus, jen jsem byl těžší. Nakonec jsme končili oba s výkonem 995 kilogramů v trojboji," vysvětluje, jak malý krok mu chyběl v USA ke světovému zlatu.

Měsíc seděl ve vazbě a bez možnosti trénovat

Letos v březnu se ale zdálo, že skvěle rozjetou Lupačovu kariéru zabrzdil problém. Jihlavské listy zveřejnily zprávu, že Lupač sedí měsíc ve vazbě kvůli loupeži. S dalšími dvěma muži mu hrozilo několikaleté vězení.

"Soud nás už zprostil viny, bylo to křivé obvinění. To tam prosím napište, protože někteří lidé se na mne stále dívají jako na nějakého zločince," uvedl Lupač.


Na juniorském světovém mistrovství v silovém trojboji David Lupač zvedl celkem 995 kilogramů a jen těsně mu unikl titul.
Měsíční pobyt ve vazbě znamenal výpadek v tréninku. Přesto se nakonec český reprezentant dostal do formy, díky níž na konci léta sahal po světovém zlatu.

V současnosti pracuje u zásahové jednotky Vězeňské služby. To znamená, že někdy asistuje i u převozu nebezpečných jedinců.

Silák se dostal ke zvedání činek přes hokej, který hrával v Telči. Zalíbilo se mu ale víc v posilovně, a brusle s hokejkou opustil. Jeho bratr u  hokeje vydržel, hraje za Duklu Jihlava.

Lupač dokáže zvednout neuvěřitelně naložené činky. V USA si dokázal dřepnout se 415 kilogramy na ramenou. Při bench pressu umí zvednout 270 kilo a v takzvaném mrtvém tahu více než 300 kilogramů.

"Na tom mistrovství světa byla celá špička. Kromě vítězného Rusa i Polák, Nor, Islanďan a Američan. Bylo to hrozně vyrovnané, rozhodoval každý kilogram," popsal silák z Telče.

Zažil vážný úraz, měl únavovou zlomeninu v rameni

Lupač nedodržuje nějakou speciální výživu. "Není to tak, že bych něco nemohl. Snažím se hodně jíst, abych měl sílu. Hlavně hovězí a vepřové maso, také doplňky stravy. Váhu neřeším, protože jsem v nejtěžší kategorii. Vážím 137 kilogramů a měřím 188 centimetrů," prozradil David Lupač, kterého před časem v Telči ocenili cenou města. Statnou postavu má prý zřejmě po dědovi.

Vypjaté pokusy v silovém trojboji někdy vypadají až nebezpečně. Silná tyč činky bývá povážlivě prohnutá pod vahou závaží. Lupačovi se ale ještě nikdy nestalo, že by praskla. "Tyče jsou vyrobené na 600 až 700 kilogramů," uvedl silák.

Úraz už ale zažil. Při jednom pokusu v bench pressu se mu zlomila kost v paži. "Byla to únavová zlomenina, docela vážné zranění," popsal.

Přesto se po čase dostal opět do skvělé formy a  pro příští rok si vytkl dvojitý cíl. Bude to jeho poslední možnost startovat v juniorské kategorii. Proto chce zlato jak z mistrovství světa, tak z evropského šampionátu.

A chystá se už i na letošní listopadové mistrovství světa mužů do Norska. V dospělé kategorii je ve světových žebříčcích již kolem desátého místa. A věří, že se bude v  silovém trojboji dále zlepšovat.

Zdroj: http://jihlava.idnes.cz/silak-david-lupac-byl-ve-vazbe-a-je-vicemistrem-sveta-f9z-/jihlava-zpravy.aspx?c=A131010_1986534_jihlava-zpravy_mv

TisknoutJihlava

Jihlava

TRIVIS, a.s.

Střední škola veřejnoprávní a Vyšší odborná škola bezpečnosti silniční dopravy Jihlava, s.r.o.
Brněnská 2386/68