03.10.2014 09:07

IZS Žďár nad Sázavou 19.9.2014

Bylo, nebylo, jednoho dne, v pátek 19. září, se na Žďárském vlakovém nádraží uskutečnila akce pro všechny tamější obyvatele organizovaná Českými dráhami spolu s oddělením BESIP Ministerstva dopravy. Aby organizátorů nebylo málo, pozvali si rytíře třetích ročníků z Království Trivis v Jihlavě. Jednalo se o simulaci nehody srážka vlaku s autobusem.

Jakmile dorazili studenti na místo, sedmičlenná skupina nebojácných a obětavých dobrovolníků se odpojila a zmizela kamsi do neznáma. Zbytek odhodlaných se vydal do samotného srdce akce, kde obdrželi reflexní vesty, coby brnění. Tahle většina strážců měla za úkol bedlivě střežit veřejnost, aby nevstupovala za vyhrazený prostor a neublížila si tak.

Celá zcela věrohodná inscenace započala tak, že vychytralí organizátoři postavili na koleje strašáka do pole, coby chodce. Vlak se začal bleskovou rychlostí 10 km/h rozjíždět a jakmile se přiblížil ke strašákovi-totiž chodcovi-slabé povahy, odvracely zrak. Aby si lidé uvědomovali vážnost situace, bylo jim umožněno porovnat rozdíl délky brzdné dráhy u suchých a naopak mokrých kolejí. Pro ještě větší dramatičnost v porovnání vedle mašiny jelo auto, kterému zabrzdit přirozeně trvalo kratší dobu.

Netrvalo dlouho a místo hadrového chodce byl umístěn autobus. V tomto okamžiku se na scéně opět objevilo sedm statečných.  Přišli celí od krve, jako by bojovali o holý život. Jedna dívka dokonce nesla svou nohu v ruce. Nebyl to vůbec příjemný pohled, avšak po pár chvílích všem došlo, že se jedná o fingovaná zranění. Usedli do připraveného autobusu a vyčkávali na vlak.

Vlak se rozjíždí. Přihlížející tají dech. Cestující ve voze začínají panikařit. Strhává se křik a vzduch prostupuje beznaděj. Vlak začíná brzdit, ale všem je jasná ona nevyhnutelnost nadcházející situace. Řítící se monstrum konečně zastavuje, avšak pozdě. Pár cestujících, těch lehce zraněných, pobíhá zběsile sem tam a křičí z plných plic. Krev tuhne v žilách. V dáli se ozývají sirény hasičů. Snaží se mohutnými těžkými kleštěmi vyprostit uvězněné. Vzápětí přijíždí andělé ze záchranné služby. Ošetřují zraněné a na převoz nejvážněji raněných volají vrtulník. Je jasné, že tato nehoda si vyžádala lidský život. Řidič autobusu nejeví známky života. Zraněním podlehl. Povolána je tedy i pohřební služba.

Mnoho lidí v našem okolí podceňuje nebezpečí na železničních přejezdech. Tato scenérie sloužila k tomu, aby si právě tito jedinci uvědomili, že je třeba nehodám předcházet. Ačkoliv přiznáváme, tohle je poněkud drastický způsob upozornění. V každém přítomném to jistě zanechalo stopy. Chraňme tedy to nejcennější, co nám bylo dáno. Náš život. 

                                                                                                                                             Kristýna Hamršmídová

Kompletní fotodokumentaci z akce lze najít ZDE

O akci také psaly některé servery. K nahlédnutí jsou odkazy ZDEZDE

TisknoutJihlava

Jihlava

TRIVIS, a.s.

Střední škola veřejnoprávní a Vyšší odborná škola bezpečnosti silniční dopravy Jihlava, s.r.o.
Brněnská 2386/68