22.11.2015 16:24

Jazykový pobyt v Oxfordu - 14.-20.11.2015

Jazykový pobyt v Oxfordu - 14.-20.11.2015

Konečně! To, na co jsme se někteří těšili už od září, nastalo – zájezd do Anglie. Odjezd byl sice v sobotu ráno, ale to nám nijak nevadilo a v dobré náladě jsme se vydali směr Praha a Litoměřice, kde se k nám připojila paní delegátka a zbytek účastníků (10 žáků z Litoměřic s paní učitelkou). Nyní jsme již opravdu mohli vyrazit za hranice.

První delší pauzu jsme udělali v Calais, kde bylo nutno projít pasovou kontrolou a počkat na trajekt. Nalodění proběhlo bez problémů a to i přes opravdu velmi silný vítr. Před námi byla hodina a půl plavby přes La Manche. Většina z nás snášela cestu přes moře dobře, ale někteří bohužel zjistili, že trpí mořskou nemocí. I tak jsme se v brzkých ranních hodinách v pořádku dostali do Douveru a před námi bylo už jen pár hodin cesty do Oxfordu, naší cílové stanice.

Do Oxfordu jsme dorazili brzy ráno, takže jsme jej zastihli ještě „bez lidí“. Po chvíli odpočinku na nás čekali místní průvodci, kteří nás provedli po památkách. Následoval rozchod, po kterém jsme se podívali do některých kolejí Univerzity of Oxford. O tom, že město má své kouzlo i za tmy jsme se měli možnost také přesvědčit, pak už jen zpět do autobusu a mohli jsme vyrazit ubytovat se k rodinám.

Druhý den nám začínala výuka v místním komunitním centru. Zde jsme strávili příjemné dopoledne s lektory, kteří nás učili správné výslovnosti, gramatice a vůbec všemu, co bychom mohli při komunikaci potřebovat. Odpoledne pak bylo o program postaráno návštěvou Stratfordu nad Avonou. Stihli jsme navštívit rodný dům Williama Shakespeara, nebo Holy Trinity Church, kde je nejznámější světový dramatik pohřben. Na závěr dne nám ještě zbyl čas na rozchod a pak už návrat do Oxfordu k rodinám.

Třetí den ráno nás opět čekala výuka, tentokrát jsme ji ale zakončovali slavnostním předáváním certifikátů o absolvování kurzu. Program jsme měli opravdu plný, takže poslední rozloučení s lektory, fotka a hurá na Stonehenge. Zde se nám potvrdilo, že v Anglii je počasí opravdu nevyzpytatelné. V jednu chvíli nebylo po mracích skoro památky a o několik minut později se většina hrnula promoklá do autobusu. My, co jsme ale zůstali, jsme si za malou chvilku mohli užívat zase pohled na Stonehenge ozářený sluncem. Co naplat, všichni jsme ale byli mokří, a tak se řidiči co nejrychleji vydali do Salisbury. Kdo chtěl, mohl navštívit katedrálu, většina ale zamířila do tepla kaváren. Spokojeni jsme se o několik hodin později vrátili k autobusu, abychom se vrátili zpět do Oxfordu.

O tom, že se dá celý den strávit na jednom místě, jsme se mohli přesvědčit ve středu. Na našem seznamu míst, která jsme měli v plánu navštívit, byl hrad Warwick. Dopoledne jsme si prohlédli město, a pak už na nás čekal samotný hrad. Abychom si hrad dobře prohlédli, mohli jsme si jej každý projít sám. Některým ten čas stačil, jiní by potřebovali půl dne, aby prozkoumali vše, co hrad nabízel. Poslední zastávkou se stalo tajemné Castle Dungeon. Úzké tmavé chodbičky, skřeky, výkřiky, krev a postavy zjevující se z ničeho nic před vámi, (nejen) to zde na nás čekalo. Odcházeli jsme vystrašeni, ale s dalším nezapomenutelným zážitkem.

Nastal poslední den a my se rozloučili s rodinami. O chvíli později jsme již mířili na poslední zastávku našeho anglického „výletu“ - do Londýna. I když je to velmi velké město se spoustou památek, my měli pouze jeden den na to, abychom si jich prohlédli co nejvíce. A ano, dá se to bez problémů a v klidu zvládnout. Naše londýnská tour začínala na Greenwich, kde jsme se všichni vyfotografovali jednou nohou na východní, druhou na západní polokouli. Prostě nutnost, bez které nejde Greenwich opustit. Následně jsme sešli k Temži, kde jsme nasedli na lodní BUS, abychom se dostali do centra. Pak už šlo vše jako na běžícím pásu. Navštívili jsme Trafalgar Square, Piccadilly Circus, viděli Buckingham Palace, Downing Street, nebo Big Ben či London Eye. I když se toho zdá hodně, vždy jsme měli čas, abychom si místo prohlédli a dozvěděli se více informací. Když jsme o několik minut později nasedali opět na lodní BUS, již byla tma a my si tak mohli prohlédnout některé památky za tmy. Bylo to pravdu krásné zakončení vydařeného, byť trochu upršeného, dne. Na úplný závěr jsme ještě dostali chvíli na to, abychom si koupili suvenýry domů a nějaké jídlo na cestu a mohli jsme vyrazit, obohaceni o spoustu zážitků a zkušeností, zpět do České republiky.

Kompletní fotodokumentaci můžete vidět ZDE

TisknoutJihlava

Jihlava

TRIVIS, a.s.

Střední škola veřejnoprávní a Vyšší odborná škola bezpečnosti silniční dopravy Jihlava, s.r.o.
Brněnská 2386/68