15.09.2015 18:56

Kurz branné zdatnosti třídy 1.B - červen 2015

Kurz branné zdatnosti třídy 1.B - červen 2015

22. 6. 2015 bylo pro nás osudné datum. Byl to čas, kdy nám začalo dobrodružství. Pocity panovaly rozdílné, někomu se nechtělo a někdo nadšeností nemohl ani spát.

Onoho data jsme se sešli v Jihlavě na vlakovém nádraží a vyrazili jsme s obrovskými, těžkými taškami vstříc Kostelci u Jihlavy, k našemu štěstí vlakem. Trvalo to jen 15 minut a byli jsme na místě. Tam už na nás čekal pan učitel Nagy, který nám vysvětlil pravidla kurzu. Naštěstí majitel chaty byl tak hodný a odvezl nám ty „bágle“ až na chatu, my se mezitím vrhli vstříc 5 km túře. Co by to bylo za kurz přežití, kdyby se šlo po rovince a ne pěkně lesem a do kopce. Jakmile jsme dorazili do cíle, šli jsme se ubytovat. Pokoje byly „hezké, útulné“ - sem tam nešly otevřít okna nebo dveře a co teprve když se celý pokoj pral třeba o jednu funkční zásuvku.

Po našem ubytování nás čekal oběd a rozřazení k našem instruktorům z minulého čtvrtého ročníku, kteří nás zasvětili do taje map a buzol. Pro někoho to byla španělská vesnice a pro jiného zase šálek jeho oblíbené kávy. Shrnuto, podtrženo, instruktoři zvládli svoji funkci na výbornou, občas sice někdo zabloudil, ale jen na malinkou chvilku. Aby kurz přežití byl opravdu náročný, bylo objednáno i špatné počasí. Z akcí jsme se vraceli promočení, takže o sušení věcí byl boj.

Druhý den ráno nebyl ani trochu podobný tomu prvnímu, ihned ráno rozcvička. Pak snídaně a opět pochod, oběd a pochod už tentokrát „naostro“, jak se říkáJ. Dostali jsme mapy, buzoly a chodili po stanovištích. Najít instruktory byl občas oříšek, ale všichni jsme to zvládli. Kdo došel první, byl odměněn nejen dobrým pocitem. Po pochodu přišla na řadu zasloužená chvilka odpočinku, ale ten den tak zdaleka nekončil, asi po hodině klidu jsme dostali svačinu a vyrazili do místa přenocování v přírodě. Někdo si sebou vzal celtu, jiný tzv. mumii nebo stan, ovšem byli tu i jedinci, co si vzali jen spacák a karimatku. V noci nás pak ještě instruktoři vzbudili a šli jsme noční pochod. Kdo ho ale přežil, dostal odměnu v podobě nerušeného spánku až do rána.

 Ráno po probuzení jsme vše sbalili a vrátili se na snídani na chatu. Po snídani nás čekal další program a pár her. Po obědě jsme vyrazili domů. Opět nás čekala cesta do Kostelce a vlakem zpět – pro změnu celí unavení a promočení.

A závěrečné shrnutí? Musím zmínit, že po celý kurz jsme na to nebyli sami. Absolvoval ho s námi náš novopečený třídní pan Prokop. Za třídu chci poděkovat panu učiteli Nagymu, ale i naším instruktorům Markovi Velebovi, Adamu Šimákovi, Michalu Šváchovi a Pavlu Poskočilovi. Všichni a hlavně teda oba páni učitelé měli s námi někdy až velkou trpělivost. Nejen za to všem děkujeme a věříme, že někdy nastane situace, kdy budeme muset někde v přírodě přežít, vzpomeneme si na vás, na vaše zkušenosti a rady, které jste nám dali. Ještě jednou díky, za skvělou akci!

(za třídu 1.B Jana Večeřová)

Kompletní fotogalerii z akce naleznete ZDE

TisknoutJihlava

Jihlava

TRIVIS, a.s.

Střední škola veřejnoprávní a Vyšší odborná škola bezpečnosti silniční dopravy Jihlava, s.r.o.
Brněnská 2386/68