04.11.2015 20:22

Skotsko - článek

Skotsko - článek

STUDENTI TRIVISU SE ZÚČASTNILI JAZYKOVÉHO KURZU VE SKOTSKU

A už je to zase tady. Slyším ten nepříjemný zvuk budíku. Dneska se mi ale vstává o něco lépe. V noci totiž odjíždím v rámci projektu EU společně s několika vybranými žáky naší školy TRIVIS na jazykový kurz do Skotska. Chceme se zdokonalit v anglickém jazyce a také poznat vzdálená města.

Odbíjí půlnoc a čtyřicet studentů Trivisu přešlapuje se zavazadly před školou a netrpělivě vyhlíží autobus. Po jeho příjezdu všichni nakládají kufry a pohodlně se usazují. Pár minut po půlnoci vyjíždíme vstříc novým zkušenostem do dalekého Skotska. Téměř celou noc se snažíme usnout, spíše neúspěšně. Každé čtyři hodiny stavíme, asi jako důchodci, když jedou do Chorvatska. V sobotu 3. 10. 2015 zhruba kolem oběda přijíždíme na naši první zastávku. Tou je hlavní město Nizozemí - Amsterodam. V tomto malebném městě se žije úplně jinak, vidíme to na každém kroku. Procházíme ulicemi, na každém rohu je cítit marihuana a lidé se stále smějí, nevím, zda radostí, nebo marihuanovým opojením. Prohlížíme si sídlo bekyní, tedy svobodných církevních žen, následuje krátký rozchod. Ve čtyři hodiny už musíme být i s autobusem v přístavu, abychom se stihli včas nalodit. V půl šesté vyplouvá z Amsterodamu obrovská loď s námi na palubě. Na lodi strávíme cenou noc, celkem 17 hodin. Máme možnost zakoupit si tady nějaký suvenýr, povečeřet v restauraci nebo se pobavit v baru, při recitálu výborného kytaristy. Noc trávíme v malých útulných kajutách. Další den ráno nás budí hlášení, že právě připlouváme do Newcastlu v Anglii.

Tady máme možnost vidět krásný Bamburgh Castle a po překonání písečných dun se ocitáme u Severního moře. Každý se pozdravil po svém s mořskými vlnami, našli se mezi námi i otužilí chlapi, kteří se vykoupali. Poté naše cesta pokračuje. Další zastávkou je zdymadlo The Talking Wheel a pak se procházíme nočním Edinburghem. Ve večerních hodinách dorážíme na předem domluvené místo, kde si nás vyzvedávají naše hostitelské rodiny. První večer se seznamujeme s novým bydlištěm, večeříme a po dlouhé a únavné cestě jdeme spát.

Další den nás čeká opět náročný program. Dopoledne absolvujeme čtyřhodinovou výuku angličtiny v místní škole, odpoledne vyrážíme opět za několika památkami. Tak je tomu po všechny tři dny trávené v Edinburghu. Navštěvujeme Stirling Castle, Rosslynskou kapli, destilérii whiskey a máme možnost nákupů. Při poslední výuce ve škole obdržíme certifikát za naši snahu a píli při zvládání nástrah angličtiny.

Ve čtvrtek ráno nás čeká loučení s rodinami a odjezd domů. Před námi je opět náročná cesta z Edinburghu směrem na Newcastle. Po cestě stavíme na Hadriánově valu a na chvíli se přeneseme do doby římských legií. Trajektem se přesouváme do Holandska a odsud autobusem až do Vodňan. V pátek v nočních hodinách přijíždíme do Vodňan.

Všichni jsme ze zájezdu nadšení. Přivážíme si ze Skotska hromadu zážitků, nových vědomostí a suvenýrů. Je to pro nás velká zkušenost do života, ale jak se říká - všude dobře, doma nejlépe.

Tereza Márová, Trivis 2.B

TisknoutVodňany

Vodňany

TRIVIS, a.s.

TRIVIS - Střední škola veřejnoprávní Vodňany, s.r.o.

TRIVIS - Střední škola veřejnoprávní Vodňany, s.r.o.

Palackého 81
389 01 Vodňany